Eker - Tarihce
/images/haberler/haber1.png /images/haberler/haber2.png /images/haberler/haber3.png

Tarihçe

Türkiye'nin en sevilen lezzet markalarından biri olan Eker Süt Ürünleri'nin yolculuğu 1977 yılında Altan Eker'in Bursa'daki otomotiv firmalarına, ayran tedarik etme girişimiyle başladı. Daha sonra 1981'de "Eker Çiftliğinde" inşa edilen yüksek kapasiteye sahip ve dönemin yeni teknolojileriyle donatılmış fabrikasında üretime geçildi. 1983 yılında açılan İzmir Bölge Müdürlüğü ise ulusal bir marka olma yolunda atılan kritik bir adım oldu. 1987'de kurulan İstanbul Bölge Müdürlüğü ile rekabetin daha yoğun olduğu bu coğrafyada Eker varlık göstermeye başladı. 1996 yılında Altan Eker'in ani vefatının ardından, çocukları Ahmet Eker ve Nevra Eker ikinci kuşak olarak Eker'in yönetimine geçti. 1997 yılında ilk litrelik aile boyu yayık ayranı perakende satışa sunarak, en iddialı ürünü ayran kategorisinde güçlü bir adım atan Eker, yine 1997 yılında Ankara'da, sonraki yıllarda ise Eskişehir, Adana, Antalya ve Gebze'de Bölge Müdürlüklerini kurarak dağıtım alanını genişletmeye başladı.

2000'li yıllara vizyonunu ve büyüme hedeflerini netleştirerek başlayan Eker, 2006 yılında, Fransız Andros firmasıyla ortaklık kurdu. Bu ortaklıkla üretim kapasitesini ve ürün zenginliğini artıran, sektörde fark yaratan bir hamle gerçekleştirmiş oldu. Andros'la iş birliğinden alınan know-how ile 2007'de Türkiye'de ilk defa supangle, sütlaç, kazandibi, keşkül gibi geleneksel sütlü tatlıları bir süt fabrikasında üreterek yeni bir pazar yaratmayı başardı.

Eker, 35. yılını kutladığı 2012 yılında yeni fabrikasına taşındı. Mustafakemalpaşa'da 105 dönüm üzerindeki 23,000m² kapalı alanda, dünya standartlarındaki yeni üretim tesisinde Eker'in günlük süt işleme kapasitesi 600 tona çıktı. Yeni fabrikaya taşındıktan tam 5 sene sonra, planlanmış olan fabrikanın büyüme ve kapasite artış etabı da 2017'de tamamlandı. 2018'de, Eker'in yıllık süt işleme kapasitesi ise 250.000 ton oldu. Türkiye'nin süt endüstrisinde en gelişmiş teknolojiye sahip olan fabrikasında 120 dönümlük arazi içinde, 39 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Eker, aynı zamanda geniş bir dağıtım ağı ile üretimdeki gücünü desteklemektedir. 2019'da Türkiye çapında 35 dağıtım merkezine ulaşan Eker'in bünyesinde toplam 1.600 personel çalışmaktadır.

icebus

SOĞUTUCU ARAÇLARIMIZLA EKER LEZZETLERİ KAPINIZDA
market.eker.com

Eker Süt Ürünleri Gıda San. ve Ticaret A.Ş. Tüm telif hakları saklıdır © 2021