Eker | FAQ | Frequently Asked Questions, Eker dairy was founded by Altan Eker in 1977 in Bursa exclusively producing yoghurt and ayran at the time. Eker continues to operate at the production facility that was constructed, expanded and modernized in 1982. Since the second generation members Ahmet Eker and Nevra Eker took over the management, Eker has been growing continuously undertaking new investments to enlarge and to update its dairy production technology to the world’s standards., Ayran, Yoghurt, Pasteurized Milk, UHT Milk, Butter, Cream, Kasar Cheese, White Cheese, Dairy Desserts, Bursa
FREQUENTLY ASKED QUESTIONS
WHICH IS HEALTHIER? HOMA MADE YOGHURT OR READY MADE YOGHURT?
As yoghurt producers, we should operate under supervisions of both ministry and city directorates of the city, where we are located. Furthermore, we have a brand, which should be protected and defended.
HAZIR YOGURT NEDEN BOZULMAZ?
Havada yoğurdu bozabilecek her türlü bakteri mevcut. Şu an bulunduğumuz ortamda, nefesimizde bile çok ciddi miktarda yoğurdu bozabilecek bakteriler var. Bu nedenle evde üretilen, açık bir kapta yapılan, açık bir kapta mayalanan yoğurt, dışardaki her tür bulaşmaya açık haldedir.

Eker fabrikalarında, pozitif hava dediğimiz havalandırma sistemleri bulunur. Bu havalandırma sistemleri, temiz havayı bakteri filtrelerinden geçirerek içeriye verir. Bütün vanalar, hatlar, tanklar tamamen otomatik bir sistemde temizlendiği için bulaşma engellenir.

Yoğurdun bozulmasının önleme yolları

Yoğurdu depoda bekletir, depodan sevkiyat ve dağıtım esnasında, raf ömrü boyunca hep 4 derecede tutarsanız, yoğurdun bozulmasını yavaşlatmış olursunuz. Yoğurdun daha zor bozulmasındaki en temel etkenlerden biri bu soğuk zincirin üzerinde daha titizlikle durulmasıdır.

Biz, Eker olarak sütün fabrikaya girişinden, son ürün haline gelinceye kadar neredeyse her adımda kalite kontrol testlerini uygularız. Her sabah bir önceki gün yapılan yoğurtlar, ayranlar ve diğer ürünler degüstasyona tabii tutulur. Üretim içindeki ekibimiz ise tek tek tüm ürünleri tadar, sıkıntı olmadığını teyit eder ve o şekilde piyasaya gönderir.
SOKAK SUTUNU KAYNATIP KULLANMAK SAGLIKLI MI?
Sütü kaynattığınız zaman sütü neredeyse 100 dereceye getirirsiniz. Sütü 100 dereceye getirdiğiniz zaman siz sütün içindeki enzimlerin tamamını yok ediyorsunuz, bunun yanı sıra proteinleri de parçalıyorsunuz. Aldığınız sokak sütünü alıp kaynatmanız sütün içini tamamen öldürmeniz, besin değerini yok etmeniz anlamına gelir.

Eker Süt Ürünleri olarak, biz süte çok kontrollü bir ısıl işlem uyguluyoruz. Buna, pastorizasyon işlemi adı verilir. Sütü 72 derece, 15 dakika boyunca pastorize ettiğimiz zaman pastorize sütün içinde herhangi bir şekilde hayvandan ya da nakil esnasında bulaşabilecek bütün bakterileri ve patojen organizmaların hepsini öldürmüş oluyoruz ve sütü sağlıklı bir hale getiriyoruz. Bunu yaparken de içindeki hiçbir enzime, hiçbir proteine dokunmamış oluyoruz. Dolayısıyla sütün temel olarak taze halini de korumuş oluyoruz.
HAZIR YOGURTLAR NEDEN EKSIMIYOR?
Yoğurdu yapan iki tane bakteri var. Bu bakteriler streptococcus thermophilus ile lactobacilus bulgaricustur. Yoğurdun içinde laktoz dediğimiz süt şekeri bulunuyor. Süt şekeri bu bakteriler sayesinde laktik aside dönüşüyor. Bu asidik tat da yoğurdun ekşiliğini veriyor. Geçmişte birçok firma karışık ırklardan bakteri ve yoğurt kültürü kullanıyordu. Bu durumda yoğurt daha hızlı bir şekilde ekşiyebiliyordu.

Yoğurdun 30 gün dayanmasını istiyorsak, çabuk ekşiyen kültür yerine daha uzun sürede ekşiyen kültür kullanmamız gerekir. Uygulama bu şekilde olduğunda, zaman ne kadar uzasa da yoğurt ekşimez. Teknolojik çalışmalar, biokimyadaki gelişmeler farklı kalitede, daha az ekşilikte yoğurt yapabilir hale geldik. Yoğurdun temelde ekşimemesinin tek sebebi bu.
HAZIR YOGURTTA KORUYUCU MADDE KULLANILIYOR MU?
Biz Eker markası olarak, hiçbir ürünümüzde kesinlikle koruyucu madde kullanmıyoruz. Bunun en temel nedeni böyle bir ihtiyacımızın olmaması. Siz yoğurdu belli hijyen, temizlik kuralları çerçevesinde yapmazsanız, içine hangi koruyucu maddeyi koyarsanız koyun o yoğurt yine ekşir, yine bozulur, yine küflenir.

Özellikle bizim yoğurdumuzu 25 derecede tutarsanız, içinde hiçbir koruyucu madde kullanılmadığı için yoğurdun beşinci günde tadı bozulmaya, aşırı ekşimeye ve küflenmeye başlar. Bunun için biz kalite kontrol testlerimizi uyguluyoruz. Örneğin yoğurt için yapılan testte, yoğurdu 2 gün boyunca 25 derecede tutuyoruz. Yoğurt 2 gün boyunca bozulmuyorsa, biz buna 30 gün raf ömrü verebiliyoruz. Siz yoğurtdu 4 derecede muhafaza ederseniz, yoğurdun içindeki bakteriler bu ısıda çalışmadığı için daha zor ekşiyor, daha zor bozuluyor.

Tüm bunların yanı sıra, yoğurt için mikrobiyoloji testleri yapılıyor. Yoğurt içinde istemediğimiz bakterileri her üretimde arayacak testleri yapıyoruz. Dolayısıyla yoğurdun içinde insan sağlığına aykırı herhangi bir bakteri varsa, bu yoğurdu kesinlikle piyasaya vermiyoruz.